Sposób na notatki

Sposób na notatki

Zbieranie informacji, dokumentowanie i sporządzanie na te tematy notatek to jedna z bardziej podstawowych czynności, które wykonują zespoły w projektach STEM owych. To właśnie w Notatnikach zbiera się informacje, zapisuje się pomysły na nowe funkcje, wykonuje się pierwsze szkice projektowe potrzebne do późniejszego zastosowania. Przyjrzyjmy się 4 najciekawszym rozwiązaniom na cyfrowe notatniki. 

Microsoft OneNote – Potężny do potężnych zadań. 

Jeśli potrzebujesz rozbudowanego narzędzia do przechowywania informacji, OneNote jest do tego idealny. 

Narzędzie ze „stajni Microsoftu” pozwala gromadzić informacje na wiele sposobów od tekstów, grafik po nagrania i zapis ręcznego pisma. Do tego możliwość umieszczania plików albo równań czyni go bardzo ciekawym rozwiązaniem do projektów matematycznych. Dostępnych jest wiele sposobów na formatowanie treści, a narzędzia do formatowania są znajome bo przypominają interfejs Worda.  Treści w notatce układa się w dość oryginalny sposób (poprzez system ramek). Nie każdemu to odpowiada, jednak pozwala ułożyć treści i obiekty na swój sposób.

Notatki można organizować w ramach stron i podstron, pogrupowanych w sekcje (kolorowe zakładki). Do dyspozycji jest także możliwość tworzenia wielu notatników. Dobrze zintegrowany z Teamsami może być świetnym rozwiązaniem dla zespołów projektowych, udostępnione notatki mogą widzieć i edytować członkowie zespołu i nauczyciel. 

Dostępny na różne platformy Widows, Android, iOS, Mac – bezpłatnie w ramach logowania do Microsoft 365. 

Notebook w ramach PIONIER Research&Classroom

Chmura usług edukacyjnych powstała w celu zapewnienia szkołom wyspecjalizowanych narzędzi i e-usług niezbędnych do prowadzenia lekcji oraz realizowania projektów. Wśród narzędzi są usługi do prowadzenia projektów, zbierania informacji, obliczania, komunikacji itp. 

W chmurze PIONIER nauczyciel znajdzie łącznie 3 notatniki, bo każdy projekt, każdy zespół, uczeń i nauczyciel ma inne potrzeby. Mamy zatem:

  1. Dostępne z poziomu plików (drive.classroom.pionier.net.pl): proste Notatki i Carpet. W tym pierwszym formatowanie odbywa się z poziomu Markdown, w drugim poprzez ikony. Każdy z nich zapewnia mechanizmy współpracy, a notatki organizowane są albo w ramach słów kluczowych lub tworzone kategorie.  
  2. Interaktywny notatnik (notebook.classroom.pionier.net.pl) . Bardzo ciekawa alternatywa dla pozostałych notatników. Na pierwszy rzut oka, zbliżony do dokumentów Word lub Google w chmurze. Jednak jest w nim coś jeszcze niesamowitego. W tym dokumencie można jednocześnie programować, rysować wykresy, tworzyć symulacje. Samo formatowanie tekstu bazuje na nieśmiertelnym Markdownie. Aby go użyć, trzeba wybrać tryb tworzonej sekcji na Markdown. Shift ENTER i widzisz efekt pracy. 

Dostępny z poziomu przeglądarki internetowej – bezpłatnie dla szkół w ramach edukacyjnej chmury PIONIER Research & Classroom. 

Keep Google – po prostu Keep.

Lekki i szybki. To raczej kieszonkowy zestaw żółtych karteczek niż rozbudowany kombajn – organizer do wszystkiego. Aplikacja oferuje dwa rodzaje notatek – listę zadań i notatkę ze zdjęciem. W każdym przypadku formatowanie tekstów praktycznie nie istnieje. Jest jednak niezamowita możliwość współpracy, możliwość umieszczania zdjęć, innych dokumentów Google, nadawania notatkom tła i ustawiania przypomnień. 

Porządkowanie notatek jest niezwykle ciekawe. Tutaj nie tworzysz sekcji i podsekcji. Organizujesz je poprzez tzw. etykiety. Tworząc notatkę, przypisujesz jej słowa kluczowe, w ten sposób powstaje lista etykiet grupujących notatki.  Proste i intuicyjne. Przecież często mamy problem do której kategorii przydzielić notatkę. A tak, przypiszemy ją do wielu kategorii. Np. notatkę o znalezionej ciekawej stronie dla robotyków przypiszemy do kategorii „sprzęt” i „inspiracje” oraz „oprogramowanie”. Tego w wielu innych systemach notujących nie uzyskamy. 

Dostępny na różne platformy Widows, Android, iOS, Mac – bezpłatnie w ramach logowania do Google.

SimpleNote – w prostocie siła. 

Czasem szukając notatnika potrzebujemy czegoś pozbawionego wodotrysków. Ten notatnik taki jest. SimpleNote jest bardzo prosty chodziaż… Podczas gdy w standardowym trybie formatowanie jest całkowicie wyłączone (a działa tylko przycisk tworzenia zadań) to włączenie trybu Markdown (Markdown – język znaczników przeznaczony do formatowania tekstu) pozwoli Ci cieszyć się rozbudowanymi możliwościami formatowania. Każdy, kto Markdown zna wie, że to ciekawe i proste rozwiązanie znane z wielu systemów i aplikacji. Markdown trzeba znać. Tutaj dodasz nagłówki, wypunktowania zdjęcia. Wystarczy odpowiedni zapis i gotowe. Szkoda, że w Simplenote efekt formatowania zobaczysz dopiero klikając ikonkę {oko} i będzie to tryb wyłącznie do odczytu. 

Na uwagę zasługuje tryb współpracy, tryb ciemny, możliwość opublikowania notatki oraz wyszukiwarka. Porządkowanie notatek korzysta z systemu znanego już z Keepa. Słowa kluczowe przypisywane do każdej notki, porządkują je w grupy. Szybko i prosto. 

Dostępny na różne platformy Widows, Android, iOS, Mac – bezpłatnie w ramach własnego logowania.

Cyfrowe notatniki z mnogością funkcji 

W dzisiejszych czasach paradoksalnie rośnie zapotrzebowanie na dobre systemy do tworzenia notatek. Z uwagi na charakter naszej pracy i konieczność udostępnienia treści wszystkim członkom zespołu, dużo wygodniejszym od tradycyjnych notesów papierowych są notatniki cyfrowe. 

Notatniki te oferują często bogatą liczbę funkcji od formatowania tekstu, gromadzenia plików, zdjęć, tworzenia tabel, poprzez wyszukiwanie i filtrowanie danych na współpracy z innymi kończąc. Niektóre umożliwiają osadzanie animacji lub kodu programistycznego.